A mezoterápiáról

Milyen eljárás a mezoterápia, milyen anyagokat alkalmazunk mezoterápiás kezelések során?

·

A mezoterápia története 1952-ben kezdődött, és Dr. Michel Pistor francia doktorhoz köthető, aki kutatásokat végzett a bőr hatóanyag felvevő képességéről, majd kialakított egy eljárást, amely során mikrotűk segítségével hatóanyagokat direkt úton juttatott a bőr mélyebb rétegeibe. A mezoterápia során tehát az irha és a bőralja rétegébe direkt módon, személyre szabott, egyedi hatóanyagok juttathatóak, amelyek az így bejuttatott ún. „depo” készletekből diffúzió útján jutnak el a mélyebb rétegekbe, a szisztémás keringés és a kiválasztásból eredő hatóanyag veszteség nélkül. Ez lehetővé teszi a hatóanyagok koncentrált és alacsony dózisú használatát. A beadott hatóanyagok metabolizmusáról a kötőszövet és a kötőszöveti mátrix gondoskodik. 

A mezoterápia alkalmazásakor az orvosnak kulcsszerepet kell kapnia a terápiás döntésekben, feltéve, hogy ezeknek a döntéseknek tudományosan igazolt alapjuk van. A terápiás terv elkészítése során az orvos támaszkodhat a saját tapasztalataira, de mérlegelnie kell a legjobb módszereket és alternatívákat, és erről tájékoztatnia kell a beteget. 
Az esztétikai mezoterápia megkülönböztet (a.) gyógyszer-, (b.) orvostechnikai eszköz- vagy (c.) kozmetikai és ortomolekuláris hatóanyagokat
Mindhárom esetben a felhasználás feltétele a gyártói előírás a termék rendeltetésszerű használatáról, alkalmazási előirat és feltüntetett szavatossági idő. 

Gyógyszerek a receptköteles és csak gyógyszertárban kapható hatóanyagok – pl. a botulinum toxin és a különböző lipolízishez használt összetevők, amelyeket kizárólag orvos rendelhet, írhat fel és alkalmazhat, figyelembe véve ezen készítmények indikációs területeit. 

Az orvostechnikai eszközök olyan termékek, eszközök, készülékek, anyagok, amelyek betegek, páciensek számára lettek fejlesztve, betegségek megelőzésére, kezelésére, vagy enyhítésére, sérülések, fogyatékosság kezelésére, enyhítésére, javítására, vagy az anatómiai felépítés vagy élettani folyamat megváltoztatására. Ide tartoznak a különböző injekciós eszközök elektromos, pneumatikus, I. osztályú orvostechnikai eszközök), valamint az injektálható termékek (pl. a nem-keresztkötött hyaluronsav). Az orvostechnikai eszközök abban különböznek a gyógyszerektől, hogy a rendeltetésszerű, fő hatásukat elsősorban fizikai úton érik el. Fontos a termékek CE-jelölése, ami az EU jogszabályoknak megfelelő, termékbiztonsággal kapcsolatos megjelölés. A CE jelölés elhelyezésével a gyártó igazolja, hogy a termék megfelel az európai irányelveknek. Ez vonatkozik mind az injektálható anyagokra, mint a mezoterápiás injekciós eszközökre. 

A kozmetikai hatóanyagok nem minősülnek sem gyógyszernek, sem orvostechnikai eszköznek, átmenetet jelentenek a hagyományos orvosi biokémia és a természetes gyógyászati módok között, összefoglaló néven kozmetikumoknak nevezik őket és gyakran élelmiszernek minősülnek. Ezen termékek különféle összetevőkből állnak, amelyek folyamatosan változnak és alkalmazkodnak a fogyasztók igényeihez. Főként megelőző hatásuk van, hozzájárulnak az emberek jólétéhez, vitalizálják a bőrt, a kötőszövetet, a hajhagymákat. Az orvosi kozmetikumok szépítik és ápolják a bőrt. Ezeknek a termékeknek nem lehet egy-egy betegséggel kapcsolatos, előírt indikációjuk. 
A terapeutának, orvosnak különös figyelmet kell fordítani a mezoterápiás készítmények minőségére és megbízhatóságára. Az ismeretlen forrásból származó termékek beszerzése rendkívül kockázatos és veszélyes.

Kapcsolódó cikkek

Milyen szövődménye lehet egy tűs mezoterápiának?

Mi okozhat szövődményt illetve milyen szövődmények fordulhatnak elő?

Dermart Buda