Milyen szövődménye lehet egy tűs mezoterápiának?

Mi okozhat szövődményt illetve milyen szövődmények fordulhatnak elő?

·

Az orvosi, tűs mezoterápia első és legfontosabb tulajdonsága, hogy injektálható, steril anyagot tartalmaz. Kizárólag tanúsítvánnyal rendelkező, Magyarországon forgalomban lévő készítményeket szabad használni, az eredeti csomagolásukból. Internetről beszerzett, injektálási engedéllyel nem rendelkező, vagy ismeretlen készítményeket még saját felelősségre sem javaslunk felhasználni – akár az olcsóbb kezelés, akár az ígért fokozott hatékonyság ellenére sem. A sterilitás hiánya, a szövetek között idegen alapanyagok fertőzéses gyulladásos betegségeket, akár autoimmun folyamatokat vagy allergiás reakciókat is kiválthatnak, amelyek hosszadalmas orvosi kezeléssel és maradandó károsodással gyógyulnak. Használatuk azért is felesleges, mert számos kiváló minőségű, tudományosan alátámasztott hátterű, biztonságos és hatékony mezoterápiás anyag hozzáférhető Magyarországon, amellyel a bőr hidratáltságát és minőségét javítjuk és amelynek bizonyított antioxidáns, ill. kollagén és elasztikus rost képző hatása van.

A szövődmények elkerülése céljából bizonyos esetekben teljesen kontraindikált a mezoterápiás kezelés elvégzése. Terhesség, szoptatás esetén, ismert hatóanyag intolerancia, vagy allergia esetén. Autoimmun betegség, kardiovaszkuláris vagy anyagcsere betegség esetén a szedett gyógyszerek, ill. a páciens állapota jelenthet kontraindikációt. A kezelendő területen zajló aktív vírusos vagy bakteriális infekció, gyulladásos bőrbetegségek esetén elsősorban ezek gyógyítása kell, hogy megtörténjen. Testképzavar - Body Dysmorphic Disorder (BDD) – felmerülése esetén minden esztétikai beavatkozás szigorúan kontraindikált, ugyanis tovább lehet mélyíteni vele a Páciens pszichés állapotát.

Tekintve, hogy a mezoterápia egy minimál invazív, miktortűs eljárás, ezért rendeltetésszerű használatuk mellett szövődmények extrém ritka esetekben fordulnak elő és a legtöbbször kifejezetten enyhék.

 

Mi okozhat szövődményt illetve milyen szövődmények fordulhatnak elő?
A szövődményeket egyrészt a felhasznált anyagok, másrészt az injekciós technika okozhatja. A gyári készítményeken szereplő előírásokat minden esetben érdemes betartani.

Egy-egy kezelés során számtalan injekciózás történik, ezek nem-specifikus lokális mellékhatásokat okoznak. A hatóanyag mennyiségének növelése és a mélyebb a lokalizáció már valószínűsíti a lokális/szisztémás mellékhatások jelentkezését. A nem-specifikus lokális mellékhatások közé tartozik a bőr enyhe fájdalma, átmeneti érzékenysége, duzzanata, vörössége, egyes anyagok esetén bőr alatti apró csomók megjelenése. Ezek jellemzően spontán szanálódnak, nem igényelnek beavatkozást.

Posztinflammatórikus hyperpigmentáció jelentkezhet, jellemzően a napnak kitett helyeken, ritka esetekben, melyek sokszor hónapok alatt múlik el. Lipolízis injekciók során a kezelés alatt égő fájdalom jellemző, a kezelt terület később jellemzően vörös, viszket és jelentős duzzanat alakul ki, amely fokozatosan 3-4 nap alatt múlik el. Lokális hűtés és sz.sz. fájdalomcsillapítók alkalmazása enyhíthet a tüneteken. Ritkán, de előfordulhat bőr-, és zsírszövet nekrózis, hibás technikánál idegsérülés is.

Túlérzékenységi reakciók (azonnali, késleltetett) is jelentkezhetnek, egyes hatóanyagok alkalmazása (főleg hialuronidáz, kollagenáz) esetén. Ezek általában viszkető kiütésként jelennek meg a beadás után. Darázs- és méh méreg allergia esetében hyaluronidáz beadása után akár az életveszélyt is jelentő anafilaxia is kialakulhat, azonban a fenti allergia hiányában is kell erre számítani, és a beadó orvosnak fel kell készülnie ennek az ellátására. Antihisztaminok alkalmazása enyhe tünetek esetében segítséget jelenthet, de szisztémás reakciók jelentkezése esetén ennek adása indokolatlan, sürgősségi ellátás szükséges. 

A hibás technika és a nem megfelelő kivitelezés következtében jelentkező szövődmények közé tartozhat a lokális fertőzések, hegek, bőr alatti csomók, granulomák, keloidok kialakulása. Nem szabad megfeledkezni a fertőzések átvitelének kockázatáról (HIV, HBV, HCV), hiszen bár mikrotűs beavatkozás, de a bőr integritása megsérül. Ennek megfelelően csak steril és egyszerhasználatos eszközöket szabad használni és ellenőrzött forrásból származó anyagokat szabad beadni.

Kapcsolódó cikkek

A mezoterápiáról

Milyen eljárás a mezoterápia, milyen anyagokat alkalmazunk mezoterápiás kezelések során?

Dermart Buda