Mindent az aknéról – 1. rész

Mindent az aknéról – 1. rész

Az akne a faggyúmirigyek krónikus, gyulladásos bőrbetegsége, amely kisebb-nagyobb súlyosságban mindenkiben előfordul felnőtt koráig. Mit érdemes tudni róla?

·

Az akne a bőr faggyúmirigyeit érintő krónikus gyulladásos bőrbetegség, amely a világ lakosságának 9.5 %-át érinti, 85%-ban a tinédzsereket. Kialakulásában a fokozott faggyúmirigy aktivitás, a szőrtüszők elszarusodási zavara, a normál baktérium flóra felborulása és másodlagos gyulladásos reakció mellett az androgen hormonok, proinflammatorikus lipidek, genetika, neuroendokrin reguláció, diéta, és egyéb exogén faktorok is szerepet játszanak. Mind a gyulladásos fázisban, mind a gyulladást követő hegesedés, vagy pigmentációs zavar kapcsán a betegség súlyos kihatással van az önbizalomra és az énképre. 

Az akne- vagy acne vulgaris- a faggyúmirigyek krónikus, gyulladásos bőrbetegsége, amely kisebb nagyobb súlyosságban mindenkiben előfordul felnőtt koráig. A Google doktor korában a Páciensek olyan információáradattal rendelkeznek, hogy milyen kezelési lehetőségek léteznek az aknéra, hogy elfelejtjük, a diagnózis sokszor nem is olyan könnyű. Diagnózis hiányában a megfelelő kezelést sem fogjuk tudni kiválasztani önmagunk. 
Az ún. Gram negatív follikulitis, a rosacea, vagy rosacea fulminans, a mechanikai akne mellett akár veleszületett bőrprobléma is utánozhatja az aknét, egyes gyógyszerek pedig aknéra emlékeztető bőrtüneteket provokálnak, ezért kell a bőrgyógyász, hogy segítsen nekünk a diagnózis felállításában és a megfelelő kezelés kialakításában. Fontos, hogy a megfelelő bőrápolási rutinnal az akne bár nem gyógyítható, de tünetmentesen tartható, illetve az esetleges fellángolásokat - amelyek rendezésére már bőrgyógyászati készítmények szükségesek – gyorsabban és hatékonyabban lehet rendezni. 

A folyamat hátterében a faggyúmirigyek fokozott működése, instabil faggyú termelődés és a faggyúmirigy kivezető nyílások elszarusodása áll, amely mellett bakteriális felülfertőzés, és károsodott gyógyulási folyamatok is szerepet játszanak a gyulladások kialakulásában és a bőr hegesedésében. 

Kialakulásban leginkább genetikai faktorok összessége áll, és nem a személyes higiénia, vagy edzés hiánya, vagy a napozási szokások állnak. 
Klinikai képére minden esetben az jellemző, hogy a follikulusokra, azaz pórusokra lokalizálódóan jelentkeznek a tünetek. Nyitott, ill. zárt komedók – faggyúcsapok alakulnak ki. 

A gyulladás nélküli és a gyulladásos bőrtünetek egyaránt megtalálhatóak. A gyulladás a felszínen és a mélyben is kialakulhat, elhúzódó gyulladásuk miatt hegesedéshez és pigmentációhoz, vagy tartós vörösséghez vezetnek.

A cikk sorozat további részei

Mindent az aknéról – 2. rész - Az akne orvosi kezelése

Hogyan kerüljük el a hatástalan kezelést aknés pácienseknél?

Mindent az aknéról – 3. rész - Az akne kozmetikai illetve otthoni kezelése

Milyen kezeléseket érdemes a kozmetikában igénybe venni aknés pácienseknek, illetve milyen szabályok vonatkoznak az otthoni bőrápolásukra?

Dermart Buda