Kozmetikai tisztítás akne esetében
A klasszikus tisztítás, mint kozmetikai kezelés a megfelelően kialakított otthoni rutin mellett elengedhetetlen. A páciens saját magát lehetőség szerint ne kezelje, mert sem a letisztítás, sem a bőr pórusainak megnyitása nem működik otthoni körülmények között megfelelően, ill. a páciens körme, - sokszor műkörme- újabb fertőzések forrása lehet. A szakszerűen végzett tisztítás során minimális trauma éri a bőrfelszínt, ill. szakszerűen meg lehet nyitni a zárt comedókat. Ezt a páciensek otthoni körülmények között inkább kaparással, ill. agresszív módszerekkel érik el, a faggyúmirigy bennékét az amúgy is gyulladt kötőszövetbe tovább préselve, ill. a hegesedést és elhúzódó gyulladást követő pigmentációs zavarokat elősegítve.
A Dermart rendelő kozmetikájában az ún. hipoallergén tisztítást az enyhe ill. minimálisan akár gyulladt tünetek miatt alkalmazzuk, amikor a comedók eltávolítása viszont továbbra is fontos a faggyú szabad ürülése céljából. Az enyhe enzimatikus hámlasztás szintén segítséget nyújthat a bőrfelszín megnyitásában, ill. gyulladásmentes esetében a pórusok tisztítása a Hydrafacial segítségével is megtörténhet – ekkor a pórusokon keresztül aktív hatóanyagok bejuttatásával is egybekötve. A tisztítás után a gyulladás csökkentésére speciális orvosi készítményt, ill. igény szerint a Candela Nordlys SWT technológiát alkalmazzuk, amely a gyulladást csökkenti és a kórokozó mikrobák kiirtását is segíti, gyógyszeres kezelés nélkül.
A kozmetikai tisztítást a kúra elején 3-4 hetente, utána 4-6 hetente javasoljuk. Ezt a későbbieken felválthatja Hydrafacial, ill. a Skinceuticals Akne protokoll hámlasztásos kezelése a megfelelő otthoni bőrápolással.
Otthoni bőrápolási hibák aknés pácienseknél
A leggyakoribb hiba a következetlenség. A páciensek sokféle külső hatóanyagot használnak, és összevissza használják őket. Leginkább a szárításon van a hangsúly, mindenképpen a felesleges faggyút szeretnék eltávolítani a bőrről, közben elfeledkezve a kíméletes bőrtisztításról és a visszahidratálásról. A social media újabb és újabb krém ajánlásai miatt rengeteg irritáló, sőt akár allergizáló anyagot kennek fel, és ennek köszönhetően tovább rontják a bőr állapotát, a valóban működő orvosi készítmények irritáló hatását végképp nem fogják tolerálni.
Érdekes szemlélet alakult ki a távol-keleti kozmetikumok iránt, ezeket sokszor erősebbnek, vagy hatékonyabbnak ítélik meg. Azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy ezen készítmények sok összetevője az Európai Unióban allergizáló, vagy akár toxikus hatásuk miatt nem engedélyezett – nem véletlenül. Mindenképpen szükséges a napi bőrápolási rutin leegyszerűsítése, egy kíméletes tisztításra, ill . a helyi terápia mellett megfelelő hidratálásra, és széles spektrumú fényvédőre.
A gyulladt csomók lokális kezelésére sok készítmény kapható, ill. orvosi vény is felírható. Ne feledkezzünk meg a hajas fejbőr megfelelő tisztításáról sem, hiszen a hajról rengeteg kórokozó tud megtelepedni az arc bőrén. A kéz higiéne, a műkörmök eltávolítása- vagy legalábbis tisztán tartása extrém fontos, mint ahogy a tünetek nyomkodása, kikaparása sem ajánlott.
Az arcbőrrel érintkező smink ecsetek, szivacsok akár napi mosása, kiszárítása, a smink alapanyagok rendszeres váltása, ill. a párnahuzatok, törölközők akár napi váltása is fontos része a gyógyulásnak, főleg aktív tünetek esetén.
Az otthoni LED lámpák hatékonyak – a vörös tartományt heti 2-3x 5 percig lehet használni a gyulladás csökkentésére. A kék szín az akne elleni- a felülfertőző baktériumok ellen tud segíteni, de ne feledkezzünk meg pigmentációt okozó hatásáról sem, így a gyulladás utáni hiperpigmentációra hajlamosaknál ezt nem tartom feltétlenül jó ötletnek.
A cikk sorozat további részei
Mindent az aknéról – 1. rész
3 részes cikk sorozatunkból most mindent megtudhatnak olvasóink az aknéról és annak kezelési lehetőségeiről. Dr. Pónyai Katinka tollából.
Mindent az aknéról – 2. rész - Az akne orvosi kezelése
Hogyan kerüljük el a hatástalan kezelést aknés pácienseknél?